بازاریابی درونگرا

اصطلاح بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه‌ای از جمله اصطلاح های بازاریابی دیجیتالی می باشد. در این شیوه بازاریابی آغاز گفتگوی مخاطب با کسب و کار از طرف مخاطب و مشتری آغاز می شود. هر شیوه ای که مخاطب برای ارتباط با شما اعلام کند به عنوان بازاریابی درونگرا به شمار می رود. برای دریافت مشاوره بازاریابی اینجا کلیک کنید!

بازاریابی درونگرا چیست؟

به عبارت ساده‌تر این باوند مارکتینگ یا بازاریابی درونگرا به منظور ایجاد راه حل و فرصت برای مخاطب او را جذب خدمات یا محصولات می‌کند. در این راه مشتریان با انواع نیازها و مشکلات در مقابل شما قرار دارند که باید مشکلات آنها را حل نموده و مشتریان شما را از میان سایر رقبا انتخاب کنند. در بازاریابی درونگرا تلاش ما برای تولید محتوای حرفه ای و مفهوم سازی به صورت کامل برای موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی است. تا با توجه به ویژگی های گروه مخاطب ما در زمان و مکان درست در دسترس مشتریان و مخاطبان قرار بگیرید.

در بازاریابی درونگرا مشتری به دنبال شما میگردد. اما اینکه چرا باید از میان رقبای تان شما را انتخاب کند به نوع تولید محتوا و برند سازی کسب و کار شما بستگی دارد. در صورتی که یک محتوای حرفه ای و جذاب تولید کرده باشید و کسب و کار شما نیز یک برند شناخته شده باشد قطعاً مشتری شما را با رضایت کامل انتخاب می کند و اعتماد بیشتری به شما پیدا می کند.

مراحل بازاریابی درونگرا

به طور کلی بازاریابی درونگرا از چهار گام اصلی تشکیل شده است. در گام اول مرحله جذب قرار دارد و در گام بعدی تبدیل نهایی کردن خرید ، خوشحال نموده و مشتری واقع شده است. در ادامه به طور مختصر به هر کدام از این مراحل اشاره می کنیم:

  • مرحله جذب

مخاطبان زیادی در دنیای واقعی و مجازی حضور دارند و طبیعتا هر کسب و کاری باید گروه هدف مشتریان خود را شناسایی کند . آنها باید بتوانند کمپین های بازاریابی را بر اساس رفتارهای مخاطب در اینترنت و کانال های ارتباطی که مشتریان در آن حضور دارند پایه ریزی کند. در مرحله جذب باید بتوانید به صورت تخصصی و حرفه ای تولید محتوا کنید تولید محتوا می تواند به صورت بصری مانند ترانه های تبلیغاتی عکس ها و یا تولید محتوای متنی به منظور دریافت موتورهای جستجو باشد.

  • مرحله تبدیل

در این گام بعد از این که مخاطب با شما آشنا شد باید ارتباط دائمی را با مشتری خود ایجاد کنید به طور مثال می توانید با دریافت شماره تلفن ایمیل در هنگام کمپین های بازاریابی و ایجاد جشنواره های فروش از او دعوت کنید فروشگاه شما بازدید کند. هرچه تولید محتوای موثر و مورد نیاز کاربر را برای ما ارسال کنید احتمال خرید دوباره مشتری بالاتر میرود. به طور مثال شرکت اسنپ با ارسال تخفیف های جذاب برای مشتریان از آنها دعوت می کند مجددا از سرویس های آنلاین سفارش غذا یا سوپرمارکت خرید کنند.

  • مرحله نهایی کردن خرید

تبدیل بازدیدکننده به خریدار در مرحله نهایی کردن خرید قرار دارد. در این مرحله باید یک تیم crm قوی داشته باشید. تا بتوانید در کمپین های مختلف با بررسی رفتار کاربران آنها را شناسایی کنید و محصولات مرتبط را به آن پیشنهاد دهید. با این کار احتمال دارد بتوانید دوباره به مشتریان خود بفروشید.

  • مرحله خوشحال نمودن مشتری

یک مشتری و خریدار خوشحال شما را به دیگران معرفی می کند و شما را به عنوان برندی مطمئن به دیگران می شناساند. از این رو اهمیت زیادی دارد که بتوانید که حس یک خرید خود را به مشتری خود بدهید . بنابراین از مرحله اول تا به اینجا یک حس خوب را به مشتری خود هدیه دهید. با توجه به محصولی که می فروشی به خدماتی که ارائه می کنید می تواند یک هدیه کوچک، خدمات پس از فروش یا لوازم جانبی به مشتری خود ارائه کنید.

ابزارهای بازاریابی درونگرا

عمده فعالیت های بازاریابی درونگرا در فضای مجازی هستند. بدین ترتیب تمامی کانال های ارتباطی اینترنت یا شبکه های مجازی ابزاری برای دیده شدن توسط مخاطب یا مشتری هستند. وبلاگ ، وب سایت، صفحه اینستاگرام ، کانال های تلگرام و کمپین های ایمیل مارکتینگ از ابزارهای بازاریابی درونگرا هستند‌.

از طریق این ابزارها با تولید محتوای بهینه و جذاب برای رفع مشکل مشتری میتوانید او را جذب و تبدیل به مشتری دائمی کنید. از اصول مهم ابزارهای بازاریابی درونگرا سئو و بهینه سازی هستند که باید برای وب سایت به صورت اصولی انجام گیرد. با داشتن یک سایت بهینه موتورهای جستجو شما را در دید مشتری یا مخاطب قرار می‌دهند. برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ با مهندس پویا قندی تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.