امروز برابر است با :1400-11-01

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل یکی از بهترین راه‌ های کسب درآمد می ‌باشد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما نیز می ‌توانید این کار را به ‌صورت سفارشی توسط شرکت ‌های طراحی اپلیکیشن انجام دهید. البته خودتان نیز اگر مهارت و توانایی خوبی در زمینه طراحی و برنامه ‌نویسی داشته باشید، می ‌توانید در این زمینه آموزش ببینید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این نوع طراحی آشنا کنیم.

توسعه فناور پویا فراز

در طراحی اپلیکیشن موبایل چه مواردی بیشترین اهمیت را دارند؟

در طراحی اپلیکیشن موبایل، تصمیمات طراحی باید صرفاً بر اساس نیازها و خواسته ‌های کاربران باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که طراحی اپلیکیشن مورد نظر خود را به چه شرکت و تیمی می ‌سپارید. در روند این طراحی، UX یا UXD بسیار مهم است و شامل هر چیزی است که بر ادراک و تعامل بیشتر کاربر در رابطه با یک اپلیکیشن یا محصول تأثیر می‌ گذارد. در اصطلاح فنی، UX ویژگی‌های عملی، تجربی، معنادار، عاطفی و ارزشمند تعامل انسان و ماشین یا برنامه دیجیتالی است. در واقع کاربر باید به ‌خوبی بتواند با یک برنامه ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود در آن زمینه را برطرف نماید.

دغدغه اصلی طراحان در طراحی اپلیکیشن موبایل، پرداختن به درک احساس بالاتر یک محصول برای مجموعه ‌ای از کاربران است. بنابراین، طراح، گزینه‌ های مختلفی را برای حل نقاط مورد نیاز کاربر بررسی می‌کند و راه حل ارزشمندی را برای آن‌ ها ارائه می ‌دهد. در نهایت، یک اپلیکیشن موبایل خوب باید کاربر پسند و ساده باشد.

چرا طراحی اپلیکیشن موبایل به ‌صورت حرفه ‌ای مهم است؟

شاید شما بگویید خودتان می ‌توانید این طراحی را انجام دهید و قطعاً همین ‌طور است. اما ممکن است همه موارد مورد نیاز برای یک طراحی اپلیکیشن موبایل را در نظر نگیرید. در نتیجه به ضرر شما تمام خواهد شد. به ‌طور کلی، کاربران، برنامه ‌هایی را جستجو می ‌کنند که ارزش ارائه دارند، استفاده از آن‌ ها آسان است و به آن ‌ها کمک می ‌کند تا راحت ‌تر به اهداف خود دسترسی پیدا کنند. نوع طراحی مشخص می ‌کند که در نهایت آیا کاربر به برنامه شما باز خواهد گشت یا آن را به ‌طور کلی حذف می ‌کند؟!

در بهترین طراحی‌ ها به دو عامل مهم ویژگی ‌ها و جزئیات توجه خاصی خواهد شد. ویژگی ‌ها چیزی است که مردم را به سمت محصول شما می ‌کشاند و جزئیات، چیزی است که آن‌ ها را در اپلیکیشن مورد نظر به مدت طولانی یا برای همیشه نگه می‌ دارد.

چه چیزی در طراحی اپلیکیشن موبایل یک تجربه کاربری عالی را ایجاد می ‌کند؟

همان ‌طور که در قسمت ‌های قبل نیز توضیح دادیم، اساس یک طراحی اپلیکیشن موبایل خوب توجه به مخاطب است. در واقع، برنامه ‌های موبایل موفق، همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم این است که آن ‌ها به نفع کاربران هستند. اگر کاربر قرار است به ‌طور مکرر از یک برنامه استفاده کند، محصول باید برای او کاملاً مفید باشد و ارزش زیادی را ارائه دهد.

ایجاد یک اپلیکیشن شگفت ‌انگیز با پیروی از روش تفکر طراحی حرفه ‌ای، ایجاد درک گسترده ‌ای از زندگی کاربران هدف و نیازهای برآورده نشده آغاز می ‌شود. تفکر طراحی، همان هسته اصلی توسعه طراحی اپلیکیشن موبایل است. در طول فرآیند تفکر طراحی، طراحان UX، تحقیقات زیادی را انجام می ‌دهند. این کار برای این است که بتوانند ایده ‌های اولیه محصول را تأیید یا باطل کنند تا توسعه محصول به‌ طور هدفمندتر هدایت شود.

توجه به این نکته مهم است که UX شامل یک درک استراتژیک از مدل کسب و کار محصول و فرآیندهایی است که مشتریان استفاده می ‌کنند. همچنین شامل درک محدوده وسیع ‌تری است که کاربران در آن تعامل و مشارکت دارند. یک طراحی UX موفق، راه ‌حل‌ هایی را ایجاد می ‌کند که نیازهای مشتری، یعنی کاربران را به ‌خوبی برآورده می‌ کند.

چرا دیدگاه طراح برای طراحی اپلیکیشن موبایل اهمیت بالایی دارد؟

متدولوژی تفکر طراحی، با مشاهده و در نظر گرفتن راه‌ حل ‌های متعدد برای یک مشکل، نوآوری ‌های مختلفی را بروز می ‌دهد. اصل اساسی تفکر طراحی بیان می ‌کند که رویکرد کاربر محور به توسعه محصول، نوآوری را تشویق می ‌کند. در نهایت نیز منجر به تمایز اپلیکیشن مورد نظر شما در بازار شده و یک مزیت رقابتی محسوب می ‌شود. می‌ توان گفت، روش تفکر طراحی، یک چارچوب رسمی برای پردازش داده ‌های کاربر و ایجاد راه ‌حل ‌های طراحی مناسب برای رفع نیازهای واقعی کاربر است.

اصول توسعه طراحی اپلیکیشن موبایل

برای طراحی هر اپلیکیشن موبایل باید اصولی رعایت شود تا طراحی به بهترین نحو انجام گردد. این اصول عبارت‌اند از:

 • انتخاب فناوری
  اندروید، “iOS” و ویندوز با به‌روزرسانی دائم به سرعت در حال پیشرفت هستند. زیرا این موارد، بهترین و کاربردی‌ ترین پلتفرم ‌ها در جهان می ‌باشند. بنابراین دانش و آگاهی کامل در مورد این پلتفرم ‌ها و انتخاب بهترین آن‌ ها این امکان را برای طراحان ایجاد می ‌کنند که رابط ‌های جذابی برای ارائه به کاربر ایجاد کنند.
 • عملکردها
  کاربرانی که از برنامه تلفن همراه استفاده می ‌کنند، دوست دارند از عملکردهای تعاملی استفاده نمایند. از جمله این موارد می ‌توان به فناوری GPS، فیلم ‌ها، فایل ‌های صوتی، ارسال پیام، پاسخگویی، حسگرها و … اشاره نمود. بنابراین اگر می ‌خواهید یک طراحی اپلیکیشن موبایل خوب داشته باشید، لطفاً مراقب این موارد باشید.
 • امنیت و سرعت
  مهم ‌ترین مورد در توسعه و طراحی اپلیکیشن موبایل، امنیت و سرعت است. زیرا در غیر این صورت، مشتریان به کاربران نهایی اپلیکیشن شما تبدیل نخواهند شد. بنابراین از فرآیند قابل اعتماد و ایمن برای ساخت برنامه استفاده کنید تا از امنیت بسیار بالای آن اطمینان حاصل کنید.
 • تجربه کاربری، مشابه قابلیت استفاده نیست!
  تجربه کاربری و قابلیت استفاده اغلب در توسعه و طراحی اپلیکیشن موبایل با هم اشتباه گرفته می ‌شوند، اگر چه این دو زمینه بسیار متفاوت هستند. در واقع، UX یا تجربه کاربری به احساس کاربر می‌ پردازد، در حالی ‌که قابلیت استفاده با کاربر پسند بودن و کارایی در ارتباط است. با این‌ حال، قابلیت استفاده، نقش مهمی در UX ایفا می‌ کند، زیرا به شدت بر نحوه حرکت کاربر در برنامه تأثیر می ‌گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل زمانی موفق است که قابلیت استفاده در آن، هم کارآمد و هم دلپذیر باشد.

طراحی اپلیکیشن موبایل می ‌تواند بسیار پیچیده باشد و تنها افرادی که آگاهی خوبی نسبت به تمامی ابعاد آن مانند طراحی، برنامه نویسی و حل نیاز کاربر دارند، می ‌توانند یک اپلیکیشن موفق طراحی کنند. بنابراین شما نیز اگر در این زمینه دانش و تخصص کافی ندارید و تنها ایده آن را دارید، حتماً برای این کار به افراد حرفه ‌ای و متخصص مراجه کنید. این کار باعث می ‌شود شما بتوانید بیشترین بازخورد را از ایده خلاقانه خود داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *