مدل کسب و کار

مدل کسب و کار یا همان Business model از جمله اصطلاحات مدیریتی است که دارای دو دهه قدمت است. توجه کنید که این اصطلاح با طرح کسب و کار متفاوت است و نباید آنها را با یکدیگر یکسان دانست. درس های این مطلب می‌خواهیم به تعریف مدل کسب و کار بپردازیم و تفاوت آن را با طرح کسب و کار نیز مطرح کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید چگونه یک مدل کسب و کار طراحی کنید تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تعریف مدل کسب و کار

مدل کسب و کار کلیاتی درباره گروه هدف مشتریان انجام وظایف مورد نیاز و برون سپاری ترکیب منابع ورود به بازار ایجاد مزیت برای مشتریان و تسخیر سود می باشد. بر خلاف سایر اصطلاحات و مباحث مدیریتی مدل کسب و کار یک کار خلاقانه و جذاب است که در عین سادگی میتواند تاثیرات مهمی روی کسب و کارتان بگذارد.

برخی از صاحب نظران مدیریت مدل کسب و کار را شبکه از شرکتها که هدف آن ایجاد ارزش از طریق استقرار فرصتهای فناوری است می دانند. این شرکت ها به دلیل تفاوت در موارد فنی کاربر سازمان و نیازهای مالی باید با یکدیگر تطبیق پیدا کنند.

مدل کسب و کار منطقه های ابتکار را ایجاد می کند و قابلیت های فنی را با ارزش های واقعی اقتصادی شرکت مرتبط می کند. در کل می توان گفت که مدل کسب و کار فرضیه مدیریتی را منعکس می کند که شامل خواسته واقعی مشتریان و چگونگی درخواست آنها و عملکرد شرکت بهترین نفت در مقابل پاسخ است.

تفاوت مدل کسب و کار با طرح تجاری (بیزینس پلن)

بعد از انقلاب صنعتی اصطلاح مدیریتی به عنوان طرح تجاری به وجود آمد. طرح تجاری عموما برای نهاد هایی که سرمایه مورد نیاز کسب و کار را تامین میکردند استفاده می شد. به عنوان مثال بانک ها از مدیران و مالکان کسب و کار اسناد و گزارش هایی می خواستند که اثبات کند فعالیت آنها سودآور است و بازگشت سرمایه امکان پذیر میباشد.

این گزارشات و مستندات در ابتدا برآورد جریان مالی و نیاز مواد اولیه و حقوق مورد نیاز کارگران بود اما با گذشت زمان شکل کاملتری گرفت و به شکل طرح تجاری یا بیزینس پلن یا همان طرح کسب و کار درآمد.

به طور کلی صحبت اصلی طرح تجاری درباره نیاز ها و پیش نیازها برای راه اندازی یک کسب و کار سود آور است. به عنوان مثال شامل میزان سرمایه گذاری لازم و مقاطع تزریق سرمایه و منابع انسانی و حاشیه سود از مباحث مهم بیزینس پلن است.

اما در مقابل مدل کسب و کار درباره خواسته مشتریان محصول کند درباره اینکه خواسته مشتری دقیقاً چه چیزی است و چگونه شرکت می تواند آن را به بهترین نفس به مشتری ارائه کند. همانطور که دیدید طرح کسب و کار با موضوع مدل کسب و کار به کلی متفاوت است. برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید.

مراحل طراحی مدل کسب و کار

در اینجا نقل قول می کنیم از کتاب خلق مدل کسب و کار از الکساندر استروالدر چه می گوید فرایند طراحی مدل کسب و کار شامل ۵ مرحله است. آماده سازی، شناخت، طراحی، پیاده سازی و مدیریت مراحلی هستند که باید به ترتیب باید انجام گیرد. البته مراحل شناخت و طراحی میتواند به موازات یکدیگر پیش برود و تاکیدی برای فرایند خطی نیست.

 • آماده سازی : در این مرحله ایده های اولیه کسب و کار، مشخص نمودن اهداف پروژه و تیم سازی انجام میگیرد.
 • شناخت : در این قسمت باید مطالعه و تحقیق درباره مشتریان، شناخت رقبا و حجم بازار انجام می گیرد .
 • طراحی : در این بخش زمان ایده پردازی است و هر کدام از اعضای تیم باید ذهن خود را رها کند تا بتواند ایده های خلاقانه و راهگشا برای وضعیت کنونی پیدا کند.
 • پیاده سازی: زمانی که به پایان طراحی مدل کسب و کار رسیدید لازم است که طرح خود را پیاده سازی کنید. به منظور پیاده سازی لازم است تا یک طرح کسب و کار کامل در قالب یک سند مدیریت پروژه ارائه شود.
 • مدیریت: بخش مدیریت فعالیت مستمر برای تحلیل و ارزیابی مدل کسب و کار میباشد و هدف از آن درک اثری است که نیروی خارجی در بلند مدت در مدل کسب و کار دارد.

بخش های مدل کسب و کار

 • شرکای کلیدی: باید مشخص کنید که برای موفقیت در کسب و کار خود با چه کسانی همکاری میکنید و چه کسانی رقیب شما هستند.
 • فعالیت های کلیدی: در این قسمت فعالیت های اصلی اقدامات ضروری که برای ارزش پیشنهادی و ادامه فعالیت کسب و کار خود به آن نیاز دارید مطرح می شود.
 • منابع کلیدی: کسب و کار شما برای موفقیت به چه منابعی نیاز دارد؟ این منابع می تواند شامل منابع مالی ، انسانی و فیزیکی باشد.
 • ارزش پیشنهادی: ارزش پیشنهادی وعده ای است به مشتری میدهید. در واقع باید به مشتری بگویید که کالا یا خدمات دقیقا چه نیازی را از او رفع میکند.
 • بخش مشتریان: در این قسمت باید مشتری خود را بشناسید. این موضوع که چه شخصیت و سلیقه ای دارد میتواند در مرحله طراحی تاثیر بگذارد. همچنین نیاز مشتری نیز از مهم ترین مواردی است که باید بشناسید و محصول یا خدمت خود را برای رفع آن ارائه کنید.
 • ارتباط با مشتریان: ارتباط با مشتری دقیقا کلید موفقیت شماست. در این قسمت باید بدانید مخاطب در کجا قرار دارد تا بتوانید به بهترین نحوه ان را جذب کسب و کارتان کنید.
 • کانال توزیع: کانال های ارتباطی با مشتریان و کانال های تبلیغاتی در این قسمت قرار دارند.
 • ساختار هزینه: هزینه هایی که یک بار پرداخت میشوند ، هزینه های ثبت و متغییر در این قسمت قرار دارند.
 • جریان درآمد: در این بخش نشان میدهید که راه درآمد کسب و کار شما از کجاست و مشتری ان را چگونه پرداخت میکند.

در هنگام طراحی مدل کسب و کار باید تمامی بخش ها در هماهنگی با یکدیگر تنظیم شوند تا سیستم شما بتواند فعالیت مستمر و موفق داشته باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.